VLADIVOJ TOMEK
  • VÝROČÍ
  • ŽIVOT
  • TVORBA
  • ODBOJ
  • POPRAVA
  • REHABILITACE
Picture
Vladivoj Tomek se narodil 9. června 1933 v Praze. Jeho matkou byla Růžena Volfová, rozená Tomková, která však v době narození dítěte již byla vdovou,        a proto mu dala své dívčí příjmení. Její zesnulý manžel pracoval jako státní úředník a pobírala po něm důchod. Otcem Vladivoje Tomka byl obchodník s koberci, který s nimi však nežil a zemřel v roce 1949. 

V únoru 1948 byl Tomek studentem La Guardiova gymnázia na Strossmayerově náměstí. Později chodil do gymnázia v Truhlářské ulici, kde seděl v lavici        s pozdějším proslulým spolupracovníkem StB a KGB Karlem Köcherem.

Mezi jeho přátele patřili spolužáci z La Guardiova gymnázia Ivo Klempíř, Václav Bernát, Vladimír Sůva, Bohuslav Kučera a Vladimír Straka. Společně debatovali o tom, co je možné dělat proti režimu. Jednalo se o volný okruh přátel, které Tomek spojoval svou autoritou. Někteří z nich se navzájem ani blíže neznali a teprve po zatčení zjistili, jaké aktivity ostatní vyvíjeli. Mladíky spojovala také skautská výchova, romantická touha po dobrodružství a zájem o zbraně. Ovlivnilo je vysílání Rádia Svobodná Evropa, které vyzývalo k odporu proti totalitnímu systému.
 V roce 1950 se Tomek spřátelil s Ladislavem Balíkem, který se následně podílel na většině akcí. Seznámil je bývalý spolužák Klempíř, který se s Balíkem učil elektrotechnikem. Do Tomkova okruhu patřili také Milan Matějů a Jaroslav Horáček, od kterých si půjčoval či kupoval zbraně.

Tomek se 9. října 1959 na Staroměstské radnici v Praze oženil s Giselou Kroužkovou. Manželka pracovala jako fotografka v Historickém ústavu Československé akademie věd na Pražském hradě, kde se tehdy prováděl rozsáhlý archeologický výzkum. Svědkem ženicha byl jeho strýc Nikolaj Bystrov, který se teprve před třemi lety vrátil ze sovětského gulagu. Nevěsta byla ve třetím měsíci těhotenství. Mladá dvojice, která žila i po svatbě odděleně, si plánovala, že si pořídí společné bydlení. Jejich společné štěstí však netrvalo dlouho a skončilo již po dvou měsících. V prosinci 1959 byl Vladivoj Tomek spolu s dalšími členy skupiny zatčen komunistickou policií a o jedenáct měsíců později byl v pankrácké věznici popraven.


Picture
 Vladivoj Tomek (druhý zprava) s Karlem Köcherem (druhý zleva) a spolužáky z jazykového gymnázia v Truhlářské ulici (archiv Hany Fousové) 
Picture
 Vladivoj Tomek s bratrancem Vladimírem Bystrovem ​(sbírka Vladimíra Bystrova)
Picture
 Tomkova manželka Gisela ​ (sbírka Vladimíra Bystrova)
Picture
 Strýc Nikolaj Bystrov s manželkou Anežkou ​ (sbírka Vladimíra Bystrova)
Picture
Maturitní tablo třídy Vladivoje Tomka (první dole vpravo) na gymnáziu v Truhlářské ulici (archiv Hany Fousové)
Picture
 Tomkova žádost o přidělení bytu z roku 1953 ​(Národní archiv)
Picture
Zpráva ministerstva vnitra o charakteristice obviněného Vladivoje Tomka z března 1960 (Národní archiv)
Picture
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • VÝROČÍ
  • ŽIVOT
  • TVORBA
  • ODBOJ
  • POPRAVA
  • REHABILITACE